اهر با جمعیتی بالغ بر 200 هزار نفر و با داشتن 962 روستا و 17 دهستان و پنج بخش یکی از زیباترین و در عین حال محرومترین شهرستان های استان آذربایجان شرقی است. این شهر در دوران پیش از اسلام مسیر تجارت بین اردبیل، مرکز آذربایجان ایران به مناطق ارمنستان بوده است.
    شهرستان اهر آثار باستانی و چشم اندازهای طبیعی زیبا و متعددی دارد که در سطور پایین به اختصار معرفی می شود.
    1- بقعه شیخ شهاب الدین محمود اهری، از عرفای معروف قرن هفتم هجری در جنوب شهر اهر در انتهای خیابان شیخ شهاب الدین در زمینی به مساحت تقریباً 87000 متر واقع شده است.
    در ضلع شرقی بقعه مسجد کوچکی به ابعاد 90/6+30/9 متر قرار دارد که قبری نیز منسوب به یک امامزاده ناشناس در آن وجود دارد.
    2- شهر اهر دارای بازاری خوب و زیباست. این بازار دارای تزئیناتی است که در بازارهای شهرهای دیگر کمتر دیده می شود. قسمت عمده آن دو طبقه و دارای راسته های مستقیم و تماماً گنبد آجریت بنای بازار در قدیم با تیر حصیر بوده، مرحوم رشیدالملک حکمران ارسباران تغییرات و تعمیرات کلی در بنای آن داد و پس از اتمام تعمیرات در شب مبارک نیمه شعبان 1321 هجری قمری با جشن و چراغانی مفصل آن را افتتاح کرد.
    3- مسجد جامع: این مسجد در خیابان قدس واقع شده و به دوره سلجوقی و اتابکان منسوب است. در ورودی مسجد، طاق نمای آجری معمولی دارد. بر سنگ نبشته سردرب چهار سطرکنده شده است بتاریخ ثلث و عشرین و مائه بعدالالف من الحجره 1123 هجری قمری، که این مسجد به همین شکل امروزی از زمین بیرون آمده و بعضی نیز می گویند این مسجد قبلاً کلیسا بوده است و نیز گویند حمامی داشته است که فقط با یک شمع گرم می شد. البته برای هیچ یک از نظریه ها دلیل مستند نتوانستیم پیدا کنیم زمانی نیز این مسجد مدرسه علوم دینی بوده وتعدادی از روحانیون اهر در این مدرسه به تدریس و تحصیل پرداخته اند.
    4- محصولات: بافت و ترکیبات کانی موجود در خاکهای منطقه اهر و همچنین وجود جلگه ها در این منطقه بستر مناسبی برای فعالیتهای کشاورزی و باغی است از جمله محصولات کشاورزی این منطقه می توان به گندم، جو، ذرت، عدس و گاهاً در مناطق آبدار کشت برنج اشاره کرد و از میوه درختان سیب سرخ و سیاه، زردآلو، هلو، گوجه فرنگی، خیار، هندوانه، خربزه را نام برد.
    


منبع :    
 روزنامه کیهان، شماره 19880 به تاریخ 15/12/89، صفحه 11

نویسنده: سیدمحمد حسن آل محمد

پنجشنبه 9 آذر 1396
بؤلوملر : قره داغ - اهر ,